Обслуговування чавунних батарей

Висока тепломісткість, довговічність, вінтажний зовнішній вигляд є причинами високої популярності чавунних радіаторів опалення серед споживачів. А сучасний варіант цих пристроїв має ще більш вишуканий витвір і чудово підходить для приміщень, інтер'єр яких оформлений у ретростилі.
Незалежно від наявності в будинку застарілого або нового варіанту пристроїв, вони вимагають періодичного обслуговування. У разі зі старими примірниками може й зовсім знадобитися повна реставрація чавунних батарей. І неважливо — встановлені вони в індивідуальній або централізованій системі опалення.
У цій статті ви знайдете відповіді на питання, чому чищення чавунних батарей є обов'язковим, як її правильно виконати та які засоби водночас використовувати. Дізнаєтеся, як зрозуміти, що радіатори забилися й вимагають обслуговування, як підвищити їхню енергоефективність.
Причини утворення відкладень
Навіть у закритих системах опалення приватних будинків можуть виникнути проблеми з ефективністю роботи чавунних радіаторів. Насамперед це пов'язано з особливостями самого матеріалу. Основою чавуну є залізо, яке становить 90% сплаву, а решта 10% — вуглецеві домішки. Внаслідок цього хоч і повільно, батареї піддаються корозії, особливо, якщо теплоносій потрапляє повітря, наприклад, через мембрану розширювального бака. Усередині радіаторів починає утворюватися іржа, згодом вона призводить до появи непрохідних пробок.
Наступним джерелом відкладень є сам теплоносій, який найчастіше являє собою звичайну воду. В її складі містяться солі жорсткості, під час нагрівання осідають на внутрішніх стінках чавунних батарей, утворюючи стійкий шар накипу.
Переваги регулярного очищення
Періодичне промивання чавунних батарей має позитивний ефект:
- Збільшення терміну експлуатації. Відкладення іржі та вапняку негативно впливають на стан ущільнювачів, розміщених не тільки між окремих секцій, але й у місцях під'єднання патрубків подавання та зворотного потоку. Регулярне видалення цих забруднень сприяє збереженню еластичності та продовженню терміну експлуатації ущільнювальних матеріалів і батарей загалом.
- Поліпшення циркуляції. У закритих системах опалення для примусового подавання теплоносія використовуються насоси, які за великої кількості забруднень усередині радіаторів відчувають надмірне навантаження й можуть вийти з ладу. Чищення батарей сприяє запобіганню виникненню такої ситуації та підвищенню ефективності роботи системи опалення.
- Зниження витрат на енергоносітелі. Дослідження показують, що 2 мм шар накипу знижує теплопровідність радіаторів на 4%, а за товщини в 4 мм — 7%. Це призводить до надлишкового нагрівання води та перевитрату газу або іншого різновиду палива. Видалення відкладення відновлює технічні характеристики батарей і знижує витрати на обігрівання.
Як визначити потребу промивання чавунних батарей
Ознаки потреби обслуговування радіаторів опалення залежать від ступеня їх забруднення. Це може бути сторонній шум або тріска, викликаний переміщенням зважених частинок усередині. Проблема в тому, що люди часто цього не помічають, поки кількість забруднень не досягне значення, що впливає на ефективність роботи пристроїв.
Безпомітна ознака засмічення батареї є нерівномірне прогрівання секцій або те, що немає подавання теплоносія на деякі з них. Зазвичай, для визначення проблеми досить потресувати рукою радіатор у різних місцях.
Якщо в будинку або квартирі використовується централізоване опалення, проблема відкладень може торкнутися відразу всіх встановлених батарей. Щоб зрозуміти, що це локальна несправність, а не проблема всієї системи дому, досить сходити до сусідів по стояку та перевірити, як у них відбувається прогрівання.
Промивання чавунних батарей
Є два методи промивання чавунних батарей від накипу та інших відкладень: зі зняттям і без.
Чищення з демонтажем переважно застосовується, коли будинок або квартира під'єднана до центрального опалення й немає можливості виконати процедуру для всієї системи відразу.
Спочатку потрібно підібрати хімічний реагент для видалення відкладень. Використовувати можна як «народні» засоби, так і готові склади. Головне — правильно розрахувати пропорції води й хімії. Перевага готових реагентів у тому, що в їхньому складі часто використовуються не тільки активні речовини (кислоти або луги), але й інгібітори корозії, що утворюють на внутрішніх стінках батарей захисний шар.
Після вибору хімічних реагентів необхідно розібратися, як спустити воду з чавунної батареї. Для цього потрібно закрити всю встановлену запірну арматуру та відкрити кран Мавського, щоб спустити тиск і злити частину води. Тепер можна братися до безпосереднього зняття радіатора за допомогою відгвинчування патрубків подавання та зворотного ефекту теплоносія.
Ефективніше промивати з використанням спеціально призначеного для цього бустера. Проблема в тому, що в старих системах опалення застосовувалися метричні нарізні з'єднання, які не сумісні з дюймовими. Щоб визначити різь на чавунній батареї, можна використовувати штангенциркуль. Для цього вимірюють діаметр і крок різі. Потім, використовуючи табличні дані, визначають її тип і підбирають відповідний перехідник для під'єднання бустера.
Сам процес промивання складається з таких етапів:
- Підготовка. Необхідно приготувати розчин хімікатів і води, пропорція яких вказана в інструкції залежно від ступеня забруднення радіатора. Дійти потрібно обережно, використовувати індивідуальні засоби захисту.
- Промивання. Процес займає деякий час, поки весь реагент не вступиться в хімічну реакцію з відкладеннями та не зруйнує їх. Зазвичай, ознакою завершення хімічних процесів є припинення піноутворення.
- Нейтралізація. Після завершення промивання з батареї зливають хімічний розчин і заповнюють бустер чистою водою, щоб видалити залишки реагенту.
Відмінністю цього методу від того, як промити чавунні батареї, не знімаючи, полягає в тому, що в останньому випадку обладнання для промивання під'єднується до всієї системи опалення. Для цього потрібен потужніший бустер і хімічний розчин, зате очищається не тільки радіатор, а й усі труби, теплообмінник котла.
Загалом
Обслуговування опалювального обладнання вимагає наявності досвіду та відповідного обладнання. Тут необхідно знати, як розібрати чавунну батарею й правильно розрахувати пропорції хімікатів. Якщо розчин вийде занадто концентрований, це призведе до протравлення ущільнювачів і виникнення протікання, занадто слабкий — чищення буде недостатньо ефективним.
- Як поміняти арматуру на унітазіЗаміна арматури унітазу - це простіше, ніж здається! Дізнайтеся, як за 15 хвилин повернути сантехніку до життя і заощадити на виклику майстра.Повна версія статті
- Потік бойлер? Не панікуйте!Дізнайтеся, як самостійно визначити причину протікання й усунути її всього за кілька кроків - це простіше, ніж здається!Повна версія статті