Тиск і точність: усе про манометри
Тиск - ключова характеристика роботи індивідуальної системи опалення. Значення цього параметра безпосередньо впливає на ефективність розподілу теплової енергії та використання енергоносіїв. Якщо тиск буде занадто низьким, знизиться швидкість руху теплоносія, прогрівання радіаторів і теплих підлог стане нерівномірним, що спричинить зниження температури в приміщеннях. Зростає ризик утворення повітряних пробок.
Надлишковий тиск є причиною виникнення протікань, прискорення процесу зносу газового, електричного або твердопаливного котла. Крім цього, великий напір може знизити ефективність роботи всієї системи опалення, оскільки порушиться теплообмін між теплоносієм і пристроями обігріву.
Тому важливо постійно контролювати значення тиску і вносити відповідні зміни в режими роботи обладнання.
Типи манометрів
Візуально може здатися, що манометри тиску води мають однакове виконання. Спереду розміщений циферблат з градуюванням значень тиску, з якими він працює, ззаду кришка або патрубок для підключення. Однак за принципом роботи вони поділяються на пружинні та мембранні.
Усередині перших встановлено U-подібну чутливу трубку, яка залежно від значення тиску розгинається/згинається, тим самим приводячи в рух механізм стрілки покажчика.
Мембранні відрізняються тим, що замість трубки тут використовується еластичний елемент, з'єднаний зі штоком стрілочного механізму приладу. Що вищий тиск, то більше згинається мембрана, піднімається шток і стрілка покажчика сильніше відхиляється в бік.
Крім цього, бувають манометри аксіального і радіального виконання. Їхня відмінність полягає в різному розташування патрубків для підключення. Радіальне приєднання манометра означає, що штуцер розміщений у нижній частині приладу. Подібна конструкція зручна для підключення пристрою до трубопроводу.
В аксіальних манометрах патрубок розміщено на задній частині приладу, що робить зручним його під'єднання і контроль за тиском усередині котла опалення або бойлера.
Окремо варто відзначити термоманометри, що об'єднують в одному корпусі функції двох приладів. При цьому конструкція термометра схожа з манометром. Він являє собою трубку з чутливого до перепадів температур біметалічного матеріалу, який розширюється/звужується залежно від температурних показників, впливаючи на механізм покажчика значення.
Як підібрати манометри для опалення?
Існують певні критерії вибору манометрів, які дадуть вам змогу придбати прилад, оптимальний для вашої системи опалення.
- Розмір патрубка. Під час організації сучасних систем опалення стандартом є дюймові розміри патрубків манометрів (1/2 і 1/4 дюйма). Однак у старому опалювальному обладнанні зустрічається метрична система, вона несумісна із сучасною. Тому перед купівлею конкретної моделі потрібно враховувати цей момент.
- Точність. Клас точності манометра вказує на його похибку щодо показань і позначається коефіцієнтом, значення якого написано наприкінці градуювання. Чим менше значення, тим точнішим буде прилад. Для розрахунку фактичного значення є формула: граничний тиск * клас точності, і поділене на 100. Наприклад, 6 бар * 1,5 КТ/100 = 0,09 бар - похибка.
- Граничний тиск. Для отримання достовірних значень тиску необхідно, щоб під час вимірювань стрілка перебувала в межах 2/3 шкали манометра. Наприклад, якщо робочий тиск системи опалення близько 2 бар, слід вибирати прилад зі шкалою 6 бар.
Підсумок
Наявність індивідуальної системи опалення в приватному будинку або квартирі зручна тим, що власник житла може самостійно контролювати температуру і витрату енергоносія, але це і додаткова відповідальність. Якщо манометр буде занижувати фактичні значення тиску, це може призвести до пориву, затоплення власного або сусідського майна. Тому до вибору подібних вимірювальних приладів підходьте з максимальною ретельністю.
- Не гріє останній радіатор опаленняНе гріє останній радіатор опалення? ☝ У статті ми детально розберемо основні причини, чому радіатор залишається холодним, і запропонуємо практичні кроки для усунення несправності. Дізнайтеся, як повернути тепло в кожен куточок вашого будинку!Повна версія статті
- Бойлер гріє, але вода не течеБойлер гріє, але вода не тече? У статті ми розберемо основні причини цієї проблеми і запропонуємо ефективні способи її усунення, щоб гаряча вода знову стала доступною!Повна версія статті