Як почистити змішувач?
Незалежно від вартості змішувача в процесі експлуатації на ньому неминуче з'являться плями і розводи, які не вийде просто витерти ганчіркою. До таких забруднень належить іржа, вапняний наліт, мильні краплі. Виникає питання, чим мити змішувач, не пошкодивши його покриття.
У цій статті розглянемо популярні домашні способи позбавлення від неприємних розводів, а також засоби для чищення змішувачів (побутову хімію). Розповімо, як почистити одноважільний і двохвентильний кран, щоб не пошкодити покриття.
Причини виникнення вапняного нальоту
Щоб зрозуміти, як очистити змішувач, потрібно розібратися в природі виникнення плям і розводів на його поверхні.
- Вапняний наліт. Являє собою відкладення (накип) з неорганічних солей жорсткості, переважно кальцію і магнію. Однак точний склад залежить від конкретного регіону. Природа виникнення відкладень — вода, яка подається з системи водопостачання.
- Іржа. Причиною характерного жовтого або червоного нальоту може бути і сам змішувач, якщо кран виготовлений зі звичайної сталі. Однак у більшості випадків іржа з'являється через псування старих трубопроводів.
- Мильні розводи. Під час миття рук або тіла мильна вода неминуче потрапляє на поверхні стін, ванни, душової кабіни, і кран змішувача не виняток. Якщо відразу ж не змити краплі, спостерігається виникнення характерних білих плям, переважно складаються з тальку і вапняних відкладень водопровідної води.
Проаналізувавши склад забруднень, можна починати пошуки рішення проблеми і зрозуміти, як прибрати наліт на змішувачі. Зважаючи на те, що джерелами забруднень є солі лугів, їх можна почистити за допомогою кислоти. Тут треба діяти обережно, інакше, очищення змішувача від нальоту може привести до його псування, пристрій доведеться замінити.
Чистка нальоту за допомогою побутової хімії
Здавалося, використання побутової хімії — найкраще рішення, так як очистити змішувач від вапняного нальоту таким способом можна швидко і ефективно. Але не все так однозначно, адже далеко не всі хімічні речовини підходять для латунних, бронзових або хромованих кранів.
Неприпустимо використання для чищення змішувача такий побутової хімії:
- гелів, порошків, які мають в складі абразивні компоненти;
- складів на основі сильних кислот (соляної, фосфорної, сірчаної, оцтової есенції);
- міксу з декількох миючі засоби, який, імовірно, дасть кращий результат.
Професійні препарати для видалення вапняного нальоту підійдуть, коли виникає необхідність почистити змішувач з латуні, покритий фарбою, хромом або лаком. У них оптимальна концентрація лимонної кислоти і поверхнево-активних речовин, що дозволяє ефективно очистити відкладення, при цьому не пошкодивши поверхню крана. Цей варіант підійде, якщо не знаєте, чим чистити бронзовий змішувач.
Недолік використання побутової хімії для видалення відкладень на змішувачах — її висока вартість.
Застосовуючи побутову хімію під час очищення крана змішувача, потрібно дотримуватися правил техніки безпеки: надягати гумові рукавички, респіратор. Багато речовини мають сильний їдкий запах, який може подразнювати слизову оболонку носа. Крім цього, безпосередній тривалий контакт з шкірою при чищенні може викликати опіки, подразнення, сухість.
Чистка нальоту домашніми методами
Не обов'язково використовувати хімічні речовини і переживати про безпеку, так як прибрати іржу зі змішувача, вапняні і мильні розлучення можна домашніми методами. Розглянемо особливості застосування найбільш популярних засобів.
- Столовий оцет. Відмінно підходить для одинважільного крани всіх типів поверхонь, у тому числі як засіб для очищення хромованих змішувачів. Оскільки тут використовується не оцтова есенція, а розчин. До того ж, столовий оцет перед застосуванням додатково розбавляється водою 1:1.
- Лимонна кислота. Володіє схожими на оцет властивостями, але володіє одним істотним перевагою: практично не має запаху. Якщо встановлений хромований змішувач, використовувати порошкоподібну лимонну кислоту потрібно з обережністю. Необхідно, щоб вона повністю розчинилася, наявність кристалів може пошкодити поверхню крана.
- Поварена сіль. Звичайна кухонна сіль ефективно чистить сліди від іржі на одноважільних і двохвентильних змішувачах. Для її використання потрібно змочити м'яку ганчірку і посипати на неї пригорщу солі. Обов'язково простежити, щоб всі кристали розчинилися, інакше вони можуть подряпати поверхню крана.
- Оцет, сіль і борошно. Отримана суміш добре зарекомендувала себе під час видалення відкладень з бронзових і відновлення їх зовнішнього вигляду. Для приготування миючого засобу необхідно всі компоненти змішати в співвідношенні 1:1:1.
Як і у випадку роботи з побутовою хімією, домашні речовин не менш небезпечні. Тому використання засобів індивідуального захисту під час чищення є обов'язковим.
Щоб чистити аератор на змішувачі, його потрібно попередньо зняти. Для цього можна використати спеціальний ключ або плоскогубці. При виборі останнього варіанта, аератор попередньо накривають тканиною, щоб не пошкодити покриття. Діяти треба акуратно, якщо перестаратися пристрій можна зламати.
Якщо необхідно прочистити змішувач зсередини, його доведеться зняти і занурити в заздалегідь підготовлений розчин. Для цього слід відкрутити гайки від ексцентриків або підводів. Дійте обережно, щоб не порушити цілісність різьби. Щоб не подряпати гайки, оберніть їх в тканину і тільки тоді приступайте до отвинчиванию.
Якщо не впевнені, як поведе себе вибраний засіб для очищення змішувача, краще заздалегідь перевірити його сумісність з матеріалом крана. Нанесіть речовина на невелику ділянку пристрою в непримітному місці. Якщо покриття змінить колір або з'являться інші дефекти, краще відмовитися від використання препарату.
- Встановлення трапа в душовійДізнайтеся про найкращі типи зливних трапів і отримайте покрокову інструкцію з їх встановлення. У статті ми докладно розповімо, як вибрати відповідний трап для душу та встановити його самостійно.Повна версія статті
- Проточний водонагрівач б'є струмомВаш проточний водонагрівач почав бити струмом? Це не просто незручність, а й небезпека. У нашій статті ми розберемо основні причини цієї проблеми та розповімо, як безпечно усунути неполадки.Повна версія статті